Co znamená organická certifikace COSMOS?

... a jak se liší od ekologické certifikace ECOCERT?

Netušíte, co znamená organická certifikace? Získejte rychlý přehled.

Přirozená krása se v posledních letech dostává do popředí, ale v současném nepřeberném množství výrobků si nemůžete být jisti, co vlastně organické přípravky doopravdy obsahují. Zde vstupuje do hry certifikace organického složení. Po řadu let se spotřebitelé v Evropě mohli setkat s několika organickými štítky, přičemž každý měl svá vlastní pravidla a požadavky; nakonec byl však v lednu roku 2017 za účelem harmonizace těchto předpisů vytvořen certifikát COSMOS® a vydán soubor požadavků platných pro organickou a přírodní kosmetiku v různých zemích.

Pět evropských asociací a certifikačních orgánů, konkrétně ECOCERT (Francie), Cosmebio® (Francie), BDIH® (Německo), AIAB/ICEA (Itálie) a Soil Association® (Spojené království) – společně vytvořilo tuto jednotnou certifikaci – COSMOS®.
Společnost ECOCERT byla prvním certifikačním orgánem, který vyvinul standardy pro přírodní a organickou kosmetiku’. Společnost ECOCERT byla založena ve Francii v roce 1991 jako světový leader v oblasti organické certifikace, zejména pro spotřebitele a odborníky. Proto se norma COSMOS® řídí požadavky ECOCERT pro dodávky, ruční výrobu, průmyslovou výrobu, marketing a kontrolu organických kosmetických přípravků.

Aby mohl být produkt označen štítkem COSMOS ORGANIC®, musí být vyroben výhradně s použitím složek z tzv. seznamu schválených ekologických složek. Mezi látky, které nejsou povoleny, patří GMO, parabeny, fenoxyethanol, nanočástice, silikony, PEG, syntetické parfémy a barvy a složky živočišného původu (ledaže by je přirozeně vyprodukovala samotná zvířata: mléko, med atd.). Tyto organické produkty musí rovněž obsahovat alespoň 20 % organického obsahu v případě bezoplachových přípravků, nejméně 95 % přírodních složek celkem, a pokud možno podporovat využívání ingrediencí z obnovitelných zdrojů.

Pokud jde o obaly, ty musí být ekologické, recyklovatelné a omezené na minimum. Při výrobě musí být stanoven plán nakládání s odpady a zaveden roční audit registrovaných společností, dodavatelů a výrobců, aby bylo zajištěno splnění všech požadavků COSMOS®>.

Nyní jsme díky řadě Garnier Organics mohli ženám nabídnout produkty s certifikátem COMOS ORGANIC®. Veškeré produkty řady Garnier Organics jsou opatřeny certifikáty ECOCERT a COSMOS ORGANIC® a jejich balení jsou zajištěna pečetí, aby byla zachována jejich kvalita a závazek prodávat skutečně organickou kosmetiku. Pro více informací o produktech řady Garnier Organics klikněte zde.