Natírání nohou krémem - header Nohy natírané krémem

Jak funguje samoopalovací krém a jak ho používat?

Toužíte po snědé pokožce i v zimních měsících, nebo jednoduše nemáte dostatek času na opalování a vaše pleť je velmi světlá? Samoopalovací krémy, mléka, pěny či spreje mohou být ideálním řešením, jak svoji pleť ztmavit alespoň o jeden odstín i bez slunění. Jak ale samoopalovací krémy vlastně fungují a jak dlouho vydrží?

Jak funguje samoopalovací krém?

Tajemstvím, které se skrývá za samoopalovacími krémy, je složka jménem dihydroxyaceton, s níž se na obalu výrobku můžete setkat také pod označením DHA. Tato látka vyvolává reakci, díky které se pokožka zbarví tmavším odstínem. O jakou reakci se jedná?

Na rozdíl od slunečního záření, které stimuluje produkci melaninu v buňkách zvaných melanocyty ve spodní vrstvě epidermu, DHA působí ve svrchní vrstvě pokožky. V povrchové vrstvě reaguje s aminokyselinami keratinu (bílkovinami kůže), čímž vytváří melanoidiny – pigmenty, které dodávají pleti tmavší vzhled, od žluté až po hnědou. Toto zbarvení není toxické.

Co je dihydroxyaceton?

Dihydroxyaceton je monosacharid pocházející z glycerolu, což je netoxická viskózní kapalina. DHA obsažený v kosmetických produktech může být vytvořen synteticky nebo z rostlinných zdrojů, jakými jsou cukrová řepa a cukrová třtina. Lze ho také získat fermentací glycerolu. 
Koncentrace DHA používaná v samoopalovacích krémech se u jednotlivých produktů může lišit. Čím vyšší je koncentrace, tím intenzivnějšího opálení můžete dosáhnout. Vyšší procento obvykle obsahují také krémy, které slibují rychlé výsledky. Oproti tomu přípravky, které mají zajistit postupné opálení, mají menší množství DHA.

Jak správně nanášet samoopalovací krém? 

Krok 1: Peeling

Aby byla pokožka náležitě připravena na samoopalovací krém a opálení déle vydrželo, použijte nejprve tělový peeling. Zbavíte kůži odumřelých buněk a vyhladíte její povrch, aby opálení bylo rovnoměrné. Kůži důkladně omyjte a vysušte, aby byla odmaštěná a připravená absorbovat samoopalovací krém.

Krok 2: Samoopalovací krém

Samoopalovací krém poté natřete na celé tělo rovnoměrně a ve stejné vrstvě. Začněte ideálně od nohou a postupujte nahoru. Pozor si dejte na záhyby kůže, jako jsou kolena nebo lokty, jelikož mohou absorbovat více přípravku a způsobit, že tyto části těla budou vypadat tmavší. Na tato místa tedy postačí menší množství krému.

Krok 3: Vstřebání krému

Ihned po aplikaci samoopalovacího krému si nezapomeňte umýt ruce, abyste předešli nechtěnému ztmavnutí dlaní, nebo používejte ochranné rukavice. Nechte krém, aby se úplně vstřebal, a během této doby se vyhýbejte kontaktu s vodou a pocení. O tom, jak dlouho byste měli čekat, než se výrobek zcela vstřebá, se informujte na jeho obalu. 

Za jak dlouho se opálení projeví? 

Samoopalovací přípravky vaši pokožku zpravidla nezabarví okamžitě. Aktivní složka DHA, která reaguje s keratinem ve vrchní vrstvě pokožky, způsobí první barevné změny přibližně po 6 až 10 hodinách. Pokud tedy použijete samoopalovací produkt večer po sprše, můžete se probudit s novým opálením.

Doba, za kterou se opálení projeví, se však může lišit podle koncentrace DHA v krému, který používáte. Při opakované aplikaci samoopalovacího krému či mléka můžete také docílit tmavšího odstínu než při první aplikaci.

Kromě samoopalovacích přípravků existují také bronzující krémy či mléka, které vám zajistí okamžité zabarvení pokožky, nicméně ty nezpůsobují žádnou reakci na pokožce a snadno je smyjete vodou nebo odličovačem. Někteří výrobci také mohou přidávat bronzer či barvivo do samoopalovacích krémů.

Jak dlouho vydrží samoopalovací krém a jak často ho nanášet?

Jelikož reakce DHA s keratinem, která způsobuje ztmavnutí kůže, probíhá v povrchové vrstvě pokožky, opálení vydrží kratší dobu než klasické opálení od slunce. Ve svrchní vrstvě kůže se totiž nacházejí odumřelé kožní buňky, které se průběžně oddělují a odnášejí s sebou i váš bronz. Sluneční paprsky oproti tomu pronikají do hlubších vrstev pokožky, kde dochází ke změně pigmentu, a opálení tak vydrží déle.
Jakmile pokožka po aplikaci samoopalovacího krému ztmavne, zůstane snědší po dobu několika dní a během 3 až 10 dnů začne opět blednout. Přibližně po 7 až 10 dnech byste tedy měli aplikaci samoopalovacího krému opakovat, pokud chcete, aby vaše opálení vydrželo.

Jaký je rozdíl mezi samoopalovacím krémem, mlékem a pěnou?

Dnes už je k dispozici mnoho samoopalovacích přípravků, jako jsou krémy, mléka, pěny či spreje, které se liší hlavně svojí konzistencí, způsobem aplikace a někdy také výsledným efektem. Nelze však jednoznačně říci, který z nich je nejlepší. Vždy záleží především na tom, co vyhovuje vám.

Samoopalovací krémy

Krémy jsou nejběžnější formou samoopalovacích přípravků, nicméně vzhledem k hutnějšímu složení vyžadují větší důslednost při aplikování. Obvykle také zasychají déle než jiné produkty.

Samoopalovací mléka

Samoopalovací mléka se od krémů příliš neliší, nicméně jejich konzistence je řidší, proto poskytují snazší aplikaci. Mléka dále bývají obohacená o hydratační složky, ale to mohou být samozřejmě i kvalitní samoopalovací krémy.

Samoopalovací pěny a spreje

Samoopalovací pěny se obecně nanášejí lépe než krémy a mléka, snadno se roztírají a rychleji zasychají. Samoopalovací spreje se aplikují ještě lépe, nicméně je s nimi spojené větší riziko nerovnoměrného nanesení přípravku. Mohou být však praktickým pomocníkem pro hůře dostupné oblasti na těle.

Lze použít samoopalovací krém na obličej?

Pokožka obličeje je jemnější než kůže na těle, proto na ni nanášejte přípravky přímo určené na obličej. Tělové krémy navíc bývají hutnější, takže mohou ucpávat póry a zadělat vám na akné nebo jiné problémy pleti. 
Před použitím samoopalovacího přípravku na obličej pleť vyčistěte a připravte pleťovým peelingem. Nezapomínejte samoopalovací produkt nanést také na krk a dekolt, abyste docílili přirozeného efektu

Tip: Vyzkoušejte samoopalovací kapky obohacené o kyselinu hyaluronovou a kokosovou vodu, které poskytnou pleti nejen opálení, ale také hydrataci. Díky tekuté konzistenci je stačí jednoduše přimíchat do vašeho oblíbeného pleťové krému. Čím více kapiček přidáte (4 až 12), tím intenzivnější opálení vykouzlíte.

Jak samoopalovací krém odstranit?

Stalo se vám, že jste se probudili s opálením, které nebylo podle vašich představ, a první co vás napadlo, že takhle jít mezi lidi nemůžete? Ať už je důvodem příliš tmavý odstín nebo flekatá kůže, nejlepším způsobem, jak se zbavit nechtěného opálení ze samoopalovacího krému, je použití peelingu. Jako jste svoji kůži připravili na opálení, můžete se ho stejným způsobem také zbavit.
Ještě účinnější je před peelingem si dopřát teplou koupel s několika kapkami olejíčku, a pokožku tak zjemnit. Pokud máte na kůži nevzhledné tmavé skvrny, můžete je také zkusit vyčistit vatovým tamponkem s několika kapkami citronové šťávy nebo octa.