Jak na správné odlíčení pleti? - header Mladá žena čistí pleť

Jak na mastnou pleť? Máme pro vás řešení

Mastná pleť se leskne více, než byste si pravděpodobně přáli. I proto vás mohou častěji trápit další nedokonalosti, jako jsou černé tečky nebo akné. I když je aktivita mazových žláz zčásti dána geneticky, rychle mastící se pleť můžete dostat pod kontrolu správnou péčí. Zjistěte, jak vyzrát na mastnou pleť!

Jak poznáte mastnou pleť?

Mastnou pleť poznáte poměrně jednoduše, jelikož produkuje více mazu, než je pro ni nutné. Vaše pokožka se během dne nadměrně leskne, obvykle už krátce po umytí, a make-up na ní zpravidla příliš dlouho nevydrží.

Lidé s mastnou pletí mají také sklony k rozšířeným pórům a dalším nedokonalostem, jako je akné nebo černé tečky. Zvýšená tvorba kožního mazu totiž rozšiřuje póry, ve kterých se následně přebytečný maz usazuje spolu s odumřelými buňkami a dalšími nečistotami.

Mastné čelo, nos a brada

Pro mastný typ pleti je příznačné, že se nejvíce mastí v oblasti T-zóny, tedy na čele, nose a na bradě. Důvodem je vyšší výskyt mazových žláz v těchto místech. Proto se zde častěji objevují také pupínky a černé tečky. Pokud je vaše pokožka mastná pouze v této oblasti a zbylé části obličeje jsou spíše sušší, pak máte smíšený typ pleti.

Co způsobuje mastný obličej?

Každá pleť produkuje určité množství mazu, aby byla dostatečně hydratovaná a chráněná. V případě mastné pleti jsou však mazové žlázy nadměrně aktivní a produkují kožního mazu více, než bychom potřebovali. Mastná pleť má svůj původ v genech, takže jste ji pravděpodobně zdědili po jednom z rodičů.

Extrémně mastnou se ale pleť může stát i vlivem hormonů, u žen například v pubertě, v těhotenství nebo některé fázi menstruačního cyklu, a dalších faktorů, které přispívají ke zvýšené produkci kožního mazu.

Co vše přispívá k velmi mastné pleti?

  • Pobyt v teplém a vlhkém prostředí (důvod, proč můžete mít mastnou pleť pouze v létě)
  • Znečištěné ovzduší
  • Dehydratace (nedostatek vody pleť kompenzuje zvýšeným maštěním)
  • Používání dráždivé kosmetiky, která pleť nadměrně vysouší
  • Používání hutných krémů nebo make-upu, které ucpávají póry
  • Kouření
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Stres
  • Nedostatek vitamínů ve stravě
  • Častá konzumace smažených jídel a rafinovaných cukrů
  • Nedostatečná nebo nadměrná péče o pleť

Co má vliv na mastnou pleť u mužů?

Ženská a mužská pleť se v mnoha ohledech liší. Jedním z hlavních důvodů této odlišnosti je mužský hormon testosteron, který přispívá k rychlejšímu maštění pleti. Mužská pleť navíc obsahuje větší množství mazových žláz a pórů

Kromě toho může k rychlejšímu maštění pleti přispívat, stejně jako u žen, mnoho dalších faktorů, včetně genetiky, prostředí, péče o pleť a dalších zmíněných důvodů. Navzdory tomuto znevýhodnění je mužská pleť alespoň pevnější a silnější než u žen.

Jak na mastnou pleť?

Mastná pleť má tendenci citlivě reagovat na podráždění, proto se snažte vyhýbat veškerým spouštěčům, které mohou stimulovat mazové žlázy k vyšší produkci mazu. Také se zbavte agresivní kosmetiky. Mastnou pleť je důležité pravidelně čistit, a to každý den – ráno i večer, a pravidelně ji hydratovat vhodnými přípravky, které neucpávají póry.

Jak se zbavit mastné pleti?

Pro efektivní odstranění mazu a veškerých nečistot z povrchu pokožky doporučujeme praktikovat dvoufázové čištění po vzoru Korejek. V prvním kroku použijte čistící gel, který eliminuje přebytečné množství mazu a odstraní nečistoty z pleti, a v druhé fázi čištění pleť vyrovnejte pleťovým tonikem, které zároveň pomůže stáhnout póry.

Tip: Pokud má vaše pleť sklon k nedokonalostem, jako jsou pupínky nebo černé tečky, do své rutiny v péči o pleť zkuste zařadit pleťové sérum s obsahem aktivních látek.

Jak pečovat o mastnou pleť?

Dalším krokem, který neodmyslitelně patří k pravidelné péči nejen o mastnou pleť, je hydratace. Hydratace pomáhá předcházet vysoušení pleti, které pouze přispívá k nadprodukci kožního mazu a zároveň k rychlejšímu stárnutí pleti. Každé ráno i večer tedy aplikujte hydratační zmatňující péči, která neucpává póry, pokožku hydratuje a udržuje ji zmatněnou až po dobu 8 hodin.

Mastné pleti také dvakrát až třikrát týdně prospěje hydratační maska proti nedokonalostem a nadbytečnému lesku. Vyzkoušejte například textilní masku obohacenou o výtažky z čajových lístků, eukalyptu a kyselinu salicylovou pro stažení pórů, čištění a zmatnění pleti.

Co ještě pomáhá na mastnou pleť?

Pokud hledáte jakékoli řešení, jak nemít mastnou pleť, možná budete chtít vyzkoušet i některé babské rady. Jednou takovou je aplikovat na pleť obklad z heřmánku, který je známý pro své protizánětlivé účinky a údajně dokáže absorbovat přebytečný maz. Podobné benefity jsou dále připisovány těmto přírodním pleťovým maskám, které si můžete zkusit sami připravit:

  • Maska z ½ poloviny hrníčku ovesných vloček s teplou vodou a 1 lžící medu
  • Maska z 1 vaječného bílku a čerstvě vymačkané citronové šťávy
  • Maska z 1 lžíce dužiny z aloe vera, 1 lžíce jojobového oleje a 1 lžíce medu

Souvisí mastná pokožka hlavy s mastnou pletí?

Pravděpodobně ano. Stejně jako v případě mastné pleti na obličeji mohou k maštění vlasů přispívat hormonální vlivy, stres, nezdravý životní styl, znečištěné nebo vlhké prostředí i používání nevhodné kosmetiky. Pokud tedy máte sklony k rychle mastící se pleti, s velkou pravděpodobností se vám podobným tempem budou mastit také vlasy.

Jak pečovat o mastné vlasy?

Pokud bojujete s nadměrně mastící se pokožkou hlavy, odborníci doporučují postupně intervaly mezi mytím prodlužovat, nikoli zkracovat. Čím častěji vlasy myjete, tím rychleji se mastí.

Pokožku hlavy vždy důkladně myjte šamponem pro mastné vlasy a následně hydratujte konečky vlasů pečujícím balzámem. Po umytí je opláchněte studenou vodou, abyste uzavřeli kožní póry i povrch vlasů. Zajímá vás také, jak zakrýt mastnou pokožku předtím, než ji opětovně umyjete? Vyzkoušejte suchý šampon.

 

Selfie Skin Coach

Analyzuj svou pleť!

Za dvě minuty máš hotovou analýzu pleti a doporučení na produkty přímo pro tebe.

ZJISTIT VÍCE