Žena se zdravým opálením Jak na rychlé a zdravé opálení, které vám vydrží?

Jak na rychlé a zdravé opálení, které vám vydrží?

Doporučená doba opalování, příprava pokožky na opalování, preferovaný stupeň SPF, hydratace nebo potraviny na podporu opálení – to vše vám pomůže získat vytoužený bronz od sluníčka co nejrychleji a také zdravě. Nejen proto, aby vám opálení vydrželo co nejdéle, ale také abyste předešli negativním dopadům slunečního záření na pokožku. Zde je klíč k návratu z dovolené s krásně snědým opálením.

Proč je opálení ze slunce zdravější než ze solária?

Za prvé, sluneční záření zvyšuje vaši hladinu serotoninu – hormonu, který podporuje dobrou náladu. A nejen to, při kontaktu s vaší pokožkou také produkuje vitamín D, který je dobrý pro kosti, zuby, kůži, vlasy, nehty a také imunitu.

Přestože mnoho salonů slibuje zdravé opálení, ve skutečnosti vůbec zdravé není. Solária produkují obrovské množství UVA a prakticky žádné UVB (které stimuluje vitamín D), čímž mohou významně zvýšit riziko rakoviny kůže (údajně až o 75 %) a také urychlit její stárnutí.

I přes výhody slunečních paprsků ale nesmíme zapomínat na rizika předčasného stárnutí a rakoviny kůže, která přicházejí ruku v ruce s jakýmkoli sluněním, pokud kůži dostatečně nechráníme.

Jak se na slunci opálit rychle, ale zdravě?

Pokud je vaším cílem opálit se rychle, vyberte si na opalování ten správný čas. Slunce je obvykle nejintenzivnější mezi polednem a třetí hodinou odpoledne. Mějte však na paměti, že i když slunce během této doby nejvíce opaluje, může také nadělat největší škody na vaší kůži.

Pokud máte velmi světlou pokožku, bude pro vás nejlepší opalovat se dopoledne nebo až po patnácté hodině, abyste se nespálili. V obou případech je důležité svou pokožku chránit opalovacím krémem s dostatečně vysokým SPF.

Pokud se chystáte být na slunci celý den, najděte si stín, do kterého se můžete kdykoli schovat. Přestávky sníží pravděpodobnost, že se spálíte, a vaše pokožka si odpočine od intenzivního horka.

 

Jezte potraviny, které podpoří opálení

O některých potravinách je známo, že zvyšují lykopen, což je karotenoid a antioxidant, a tím podporují opálení. Tato látka, která se nachází v červené a oranžové zelenině a ovoci, včetně červeného melounu a rajčatového pyré, může zvýšit vaši ochranu před slunečním zářením. Jakožto antioxidanty navíc napomáhají zklidnit pokožku po opálení.

Protože se však lykopen rozpouští v tucích, měli byste ovoce či zeleninu konzumovat spolu se zdravými tuky, jako jsou oříšky, panenský olivový olej nebo například dýňová semínka.

Opálení můžete dále podpořit konzumací potravin s obsahem betakarotenu, jako je mrkev nebo kapusta či batáty. Betakaroten posiluje přirozenou obranu pokožky proti UV záření tím, že zlepšuje její schopnost opalovat se. Případně můžete zvážit potravinové doplňky – pro maximální účinek byste měli denně přijmout 25 g betakarotenu. Prospěšný je také vitamín C a E.

Zelenina na opalování 

 

Víte, že nízké SPF opálení neurychlí?

Pro mnoho lidí je SPF 30 a vyšší naprosté tabu a opalovacímu krému s SPF nad 15 se raději obloukem vyhýbají v domnění, že nízké SPF jim umožní rychleji se opálit a získat tmavší odstín.

Hodnota SPF však pouze udává, jak dobře a dlouho dokáže opalovací krém blokovat UV paprsky, které způsobují spálení, nikoli opálení. UV paprsky jsou stále blokovány, takže opálení neproběhne rychleji. Pouze vás chrání méně a po kratší dobu.

 

Jak podpořit opálení správným SPF?

Při výběru opalovacího krému nespoléhejte jen na číslo SPF. Na obalu byste také měli hledat výraz „širokospektrální“, což znamená, že vás ochrání před UVB (způsobující spálení kůže) i UVA (přispívající ke stárnutí a rakovině kůže) zářením.

Hlavním rozdílem mezi opalovacími krémy, pokud jde o hodnotu SPF, je doba, po kterou vás chrání, a také procento odfiltrovaného záření. Zatímco SPF 50 filtruje 98 % UV záření, SPF 10 blokuje jen 90 % UV záření.

Dermatologové proto doporučují používat vyšší SPF, tedy 30 až 50, a zároveň doporučují opakovat aplikaci krému bez ohledu na výši SPF alespoň každé 2 hodiny. Z tohoto důvodu může být vhodnější zvolit SPF 30, protože vyšší hodnota vám může dát falešný pocit bezpečí, že se nemusíte mazat každé dvě hodiny.

 

Za jak dlouho se opálíte?

V případě, že jste to nevěděli, vaše pokožka se po určitém čase na sluníčku dostane na hranici opálení, kdy už nemůže produkovat žádný další melanin (pigment zodpovědný za zabarvení kůže), takže je naprosto zbytečné slunit se u bazénu celý den.

Každý má svůj vlastní limit pro produkci melaninu, ale obvykle se jedná od dvě až tři hodiny pobytu na sluníčku. Pokud máte velmi světlou pleť, tak možná i méně. Při delším slunění svou pokožku pouze vystavujete riziku poškození UV zářením.

Modelka v žlutých plavkách na písku 

Jak si udržet opálení co nejdéle?

Připravte pokožku na opalování

Příprava pokožky před tím, než vyrazíte na sluníčko, může pomoci vašemu opálení vydržet déle. Zkuste si večer před opalováním udělat tělový peeling. Kůže, která nebyla exfoliována, se dříve odlupuje, jak se odumřelé buňky odlučují od pokožky, a vy tak rychleji ztrácíte svůj bronz.

Hydratujte pokožku

Použitím hydratačního krému nebo mléka s aloe vera po opalování výdrž opálení také podpoříte. Udržení snědé barvy dále napomáhá pravidelná hydratace pokožky, proto byste ji měli vždy po sprchování natřít tělovým krémem.

Není to jen hydratační přípravek, který zajistí, že vaše pokožka zůstane hydratovaná, ale také vaše vlastní spotřeba vody. Ujistěte se proto, že pijete dostatek tekutin, aby bylo celé vaše tělo vyživené a opálení vám zůstalo co nejdéle.

Opalujte se pozvolna

Pamatujte, že doba potřebná k opálení obvykle odpovídá tomu, jak rychle vám bronz zase vybledne. Takže postupné získávání snědé barvy v průběhu času znamená, že opálení bude hlubší a vydrží déle.

Ovoce k opalování

 

Na co si dát pozor?

Jakmile se začnete opalovat, měli byste se vyhnout peelingu a používání mokrých žiletek. Lepší jsou elektrické holicí strojky, které neodstraňují zbytečné množství kožních buněk a udrží opálení déle. Horké koupele a sprchy jsou také spolehlivým způsobem, jak ztratit opálení, takže pokud chcete dlouhodobé opálení, zatněte zuby a umývejte se vlažnou vodou.

Jak chránit jizvy a strie při opalování?

Strie ani jizvy na kůži bohužel během opalování nezmizí, právě naopak. Jelikož se tato světlá místa neopalují, mohou na snědé kůži ještě více vyniknout. Aby se strie nebo jizvy nestaly během opalování viditelnějšími, měli byste svoji kůži před sluníčkem chránit krémem s dostatečně vysokým SPF.

Co znamenají bílé tečky a tmavé skvrny po opalování?

Bílé skvrnky na kůži, které se objeví po opalování, signalizují poškození pokožky vlivem slunečního záření. Mohou za ně kožní buňky, které přestaly produkovat melanin (kožní barvivo), obvykle v důsledku nadměrného vystavování pokožky slunci.

Opakem bílých flíčků jsou tmavé pigmentové skvrny, které jsou naopak způsobeny nadměrnou tvorbou melaninu při dlouhém pobytu na sluníčku nebo nedostatečné ochranně pokožky před sluncem. Tmavé i bílé fleky jsou také častější u lidí nad 40 let.

Co když se objeví podráždění kůže po opalování?

Pokud se u vás po opalování objeví nepříjemné projevy, jako je vyrážka a svědění, pravděpodobně trpíte sluneční alergií. V takovém případě byste měli omezit pobyt na sluníčku, citlivé oblasti zcela zakrýt a dbát na pravidelný přísun betakarotenu, lykopenu a vitamínů C a E, které pomáhají chránit kůži před negativními vlivy UV záření. Používání vysokého UV faktoru by pro vás mělo být samozřejmostí.

Jak se zbavit opálení?

Nejlepším způsobem, jak se zbavit opálení, po kterém netoužíte, je peeling pokožky. Jemná exfoliace pomůže odstranit pigmentované odumřelé kožní buňky z vnější vrstvy pokožky, což pomůže zesvětlit opálení. Nadměrný nebo příliš drsný peeling může pokožku podráždit a narušit její ochranou bariéru. Dva hlavní typy exfoliace jsou chemická a mechanická:

  • Chemická exfoliace zahrnuje chemické složky, které rozpouštějí odumřelé kožní buňky, jako jsou AHA a BHA kyseliny.
  • Mechanická exfoliace spočívá v použití scrubu (například z hnědého cukru, kávy či hnědého cukru), kartáče nebo houbičky k odstranění odumřelých kožních buněk.

Kromě exfoliace pomáhá také horká koupel (ideálně po dobu 20 minut) s několika kapkami oleje. Po každé exfoliaci a koupeli nezapomeňte svou pokožku hydratovat, abyste předešli jejímu vysoušení. Hydratační přípravky obsahující aloe vera jsou dobrým způsobem, jak začít, pokud jde o změkčení pokožky.