Jak poznat typ pleti? - header Jak poznat typ pleti?

Jak poznat typ pleti?

Znát svůj typ pleti je prvním krokem k vytvoření správné rutiny péče o pleť, abyste mohli zvolit ty nejvhodnější produkty, které budou vyhovovat potřebám vaší pleti. V tomto článku vám poradíme, jak poznat svůj typ pleti a jak o ni správně pečovat.

Jaké druhy pleti existují?

Každá pleť je jedinečná a má odlišné potřeby. Obecně však rozlišujeme jen tři hlavní typy pleti: normální, suchou a mastnou. Někteří lidé pak také mohou mít více než jeden typ pleti, známý jako smíšená pleť.

Bez ohledu na typ pleti můžete mít navíc ještě citlivou pokožku. Citlivá pleť se vyznačuje zvýšenou reaktivitou na přípravky i další vlivy, jako je počasí a teplotní změny. Celkově tedy rozlišujeme následující typy pleti:

  • Normální pleť
  • Suchá pleť
  • Mastná pleť
  • Smíšená pleť
  • Citlivá pleť

Jak zjistit typ pleti?

Existuje velmi jednoduchá metoda. Jakmile určíte svůj typ pleti touto technikou, můžete si podle toho vybrat produkty péče o pleť. Použijte čisticí gel nebo odličovací vodu a důkladně si vyčistěte obličej. Poté již neaplikujte žádné produkty, počkejte 30 minut a pozorujte, jak pokožka vypadá a jak se cítí.

Pokud se vám zdá napjatá a suchá nebo dokonce šupinatá, máte suchou pleť, zatímco s nadměrným leskem bude vaše pleť nejspíš mastná. Jestliže vaše pokožka vykazuje mastné i suché oblasti, pravděpodobně máte smíšenou pleť. Podráždění na obličeji zase naznačuje zvýšenou citlivost. Pokud však nepozorujete žádnou z těchto obav, máte normální typ pleti.

Suchá pleť

Pokud je vaše pokožka po vyčištění napnutá a suchá, máte suchý typ pleti. Máte-li suchou kůži, můžete také trpět šupinatěním nebo zarudlými skvrnami. Stav vaší pleti je pravděpodobně ovlivněn i počasím, jako je vítr a chladný vzduch. Po umytí může být pleť také podrážděná, jelikož suchá pokožka má častěji sklony být citlivou. Není to však pravidlem.

Jak pečovat o suchou pleť?

Vyberte si výživný, hydratační krém určený pro suchou pokožku, který obsahuje hydratační složky, jako je kyselina hyaluronová, a pleť důkladně vyživí, aniž by ucpával póry. Prospěšné jsou také krémy s obsahem ceramidů. Aplikujte pleťový krém vždy před vyčištěním obličeje ráno i večer.

Vhodný je například vyživující denní a noční krém Hyaluronic Aloe Garnier z řady Skin Naturals – jejich složení s obsahem zklidňující aloe vera a kyseliny hyaluronové působí na pleť blahodárně. Suchou pleť vždy odličujte a čistěte odličovacím mlékem, olejovým odličovačem nebo pleťovou vodou bez alkoholu.

Mastná pleť

Jestliže se na vaší pleti objevil lesk kolem nosu a čela, znamená to, že je váš typ pleti mastný. Mastná pleť je nejčastěji spojována s teenagery, nicméně často postihuje i jiné věkové skupiny. Mastná pleť se rychle mastí a má častěji sklony k nedokonalostem, jako jsou černé tečky, rozšířené póry a zanícené pupínky. Vlhké počasí, stres a hormony mohou stav mastné pleti také zhoršit.

Jak pečovat o mastnou pleť?

Pro mastnou pleť je obzvláště důležité pravidelné a důkladné čištění, které pomůže zamezit ucpávání pórů kožním mazem spolu s dalšími nečistotami. Dejte si však pozor, abyste pleť nadměrně nevysoušeli agresivními přípravky, což by produkci mazu naopak podpořilo.

Volte tedy účinné, ale šetrné přípravky, jako jsou čisticí gely a pěny, pleť po vyčištění tonizujte a dvakrát týdně si dopřejte peeling či hloubkově čisticí masku. Mastná pleť stále potřebuje pravidelně hydratovat. Používejte však lehké matující krémy, jako je hydratační zmatňující péče Pure Active od Garnier.

Smíšená pleť

Pokud jsou vaše tváře suché a napjaté a máte naopak mastnou t-zónu, znamená to, že disponujete smíšenou pletí. Smíšená pleť znamená, že máte na různých částech obličeje více než jeden typ pleti. Takováto pleť může potřebovat k ošetření jednotlivých oblastí různé přípravky.

Jak pečovat o smíšenou pleť?

Péče o smíšenou pleť se může zdát jako náročný úkol, ale pokud máte po ruce ty správné přípravky, hravě to zvládnete. Stačí najít takovou péči, která zmatní lesklé části obličeje a zároveň dostatečně hydratuje ty suché.

Skvělou volbou je například pleťová péče Garnier Botanical s výtažky z hroznů pro smíšený typ pleti, která dodává pleti hydrataci a přispívá k obnovení její pružnosti i rozjasněného vzhledu. Smíšenou pokožku pravidelně čistěte ráno a večer šetrným čisticím přípravkem a následně ji tonizujte.

Normální pleť

V případě, že nepozorujete známky suchosti ani mastnosti, máte štěstí. Pokud máte normální typ pleti, pravděpodobně také netrpíte kožními neduhy, jako je akné, příliš často. Ani vaše pokožka není po probuzení příliš napnutá a suchá, jednoduše vám připadá normální.

Jak pečovat o normální pleť?

Přestože vaše pokožka netrpí nadměrným vysoušením ani maštěním, je důležité se o ni pravidelně starat, abyste předcházeli předčasnému stárnutí a zajistili, že bude vyvážená a rozjasněná.

Pokožku pravidelně čistěte ráno i večer jemným čisticím přípravkem a vždy jí zajistěte dodatečnou hydrataci. Určitě nešlápnete vedle s vyživujícím pleťovým krémem Garnier Bio proti stárnutí pleti obohaceným o kyselinu hyaluronovou a levandulový olej.

Citlivá pleť

Pokud máte citlivou pokožku, můžete trpět občasným zarudnutím, suchostí, svěděním i pálením. Podráždění mohou vyvolat produkty péče o pleť, které nejsou přizpůsobeny pro citlivou pokožku, stejně jako další předměty, které přicházejí do těsného kontaktu s tímto typem pleti.

Vystavování pokožky slunci, stejně jako vnitřní klimatizaci nebo naopak přetopené místnosti a dalším faktorům životního prostředí může vaši kůži také podráždit. Citlivá pleť bývá častěji suchá, neboť je narušena její přirozená ochranná bariéra. Někdy se však může naopak příliš mastit.

Jak pečovat o citlivou pleť?

K odlíčení a čištění citlivé pokožky používejte odličovací mléka nebo čisticí pěny pro citlivou pleť a následně ji tonizujte zklidňující pleťovou vodou Botanical s růžovou vodou. Používejte hydratační krémy, které pleť hydratují, neucpávají póry a jsou bohaté na antioxidanty, které ji pomáhají chránit před dráždivými vlivy z prostředí.

Doporučujeme vyzkoušet hydratační krém Botanical s růžovou vodou, známou pro své zklidňující účinky. Tato pleťová péče redukuje pnutí pokožky, hydratuje pleť a obnovuje hebkost a pružnost.

Jak rozjasnit a sjednotit barvu pleti?

Pro zdravou a jednocenou pleť je zásadní pravidelné čištění a hydratace. Proto se při výběru kosmetických produktů zaměřte na hydratační látky, jako je kyselina hyaluronová, která má silně hydratační vlastnosti a je pro zdraví a krásu pokožky zcela klíčovou.

Exfoliace

Pleť také pravidelně exfoliujte, abyste podpořili její regeneraci, vyhladili texturu, vyčistili usazené nečistoty a odstranili odumřelé buňky, které způsobují nerovnoměrný tón pleť. Vhodné jsou zejména produkty s kyselinou glykolovou a kyselinou salicylovou.

Rozjasňující složky

Pokud skutečně toužíte po rozjasnění a vyrovnání tónu pleti, zařaďte do své péče o pleť rozjasňující pleťová séra s obsahem aktivních složek, jako je vitamín C, který působí jako antioxidant, čímž napomáhá redukovat pigmentové skvrny i tmavé kruhy pod očima a zároveň chrání pleť před vnějšími vlivy.

Další blahodárnou složkou pro pleť je niacinamid neboli vitamín B3, kterému se často přezdívá vitamín krásy, neboť napomáhá zmenšit viditelné póry, podporuje ochrannou funkci pokožky, zmírňuje hyperpigmentaci a podporuje regeneraci pleti.

Ochrana před sluncem

Sluneční UV záření proniká do pokožky a poškozuje ji na povrchové i buněčné úrovni, což vede k urychlení projevů stárnutí, vzniku pigmentových skvrn a dalších nedokonalostí pleti, které mají na svědomí nerovnoměrný tón. Abyste tomuto předcházeli, je důležité svoji pokožku před sluncem dostatečně chránit používáním širokospektrálních ochranných krémů s UVA a UVB.

Tip: Objevte kouzlo BB krémů, které pleť hydratují, sjednocují, kryjí nedokonalosti a chrání ji před UV zářením v jednom jediném produktu!

 

Selfie Skin Coach

Analyzuj svou pleť!

Za dvě minuty máš hotovou analýzu pleti a doporučení na produkty přímo pro tebe.

ZJISTIT VÍCE